Solární světla RETLUX nabízejí hodně variant při nasvícení zahrad. Můžete si vybrat podle toho, v jakém stylu máte dům a zahradu. RETLUX nabízí moderní světla ve tvaru kvádru, černé lampičky ve stylu retro, kulaté tvary, nebo hranaté, se studeným nebo teplým bílým světlem. To, co je pro světla RETLUX společné, že patří mezi nejkvalitnější na trhu. Nejenom výdrží materiálu proti zubu času a povětrnostním vlivům, ale i výkonnými solárními články, které trpělivě sbírají energii i při horších světelných podmínkách, a ukládají ji do akumulátoru každého svítidla.
Proto jsme se zeptali designérky Šárky Růžičkové, co by poradila, kam a jak světla umístit a moderátorky Ivy Lecké, která si na detailech a designu velice zakládá a využívá každý kout zahrady.
Jaké jsou ideální rozestupy a umístění pro osvětlení chodníčku či terasy?
„Záleží na délce chodníku a jeho členění. Pokud máte rovný chodník, tak doporučuji solární světla 60 cm od sebe, pokud je chodník točitý a má kolo sebe hodně rostlin, tak doporučuji mezi světly menší mezery, tak 40 až 50 cm. Jsem designérka a pro mě jsou solární světla Retlux zásadní kompozicí na mé zahradě, kdy každá větší rostlina jedno takové světlo má a nese do kompozice zahrady svůj význam. Doporučuji doslova lemovat chodníčky, cesty, ploty. Nejenom že je to krásné a romantické, ale i bezpečné,“doporučila Šárka Růžičková.
Ivo, vy máte po zahradě chodníky, nebo plochy, kde se více pohybujete, jak jste vyřešila jejich osvětlení:
„Světlům před domem jsem se dlouho bránila, protože přímo před domem máme lampu veřejného osvětlení a já se domnívala, že právě tohle světlo zabrání tomu, aby případné solární lampičky, večer, kdy se rozsvítí, vynikly. Nakonec jsem se ale rozhodla solární světýlka pořídit. A byla jsem mile překvapená, jak nádherně svítí a jak i přes osvětlenou ulici vyniknou. Mám ráda světýlka celoročně, dokonce nechávám u domu i vánoční světýlka, protože to má svoje kouzlo. Náš dům tedy svítí už z dálky. Solární světla (lampičky v retro stylu) jsem rozmístila od branky až ke vchodovým dveřím, podél chodníku a skalky. Nádherně to chodník olemovalo a večer, když se rozsvítí, to u nás vypadá jako v pohádce. Světýlka jsem umístila i k cihlové zídce porostlé břečťanem. Mít světýlka podél chodníku je i praktické – vidíte kudy jdete a nemůže se vám stát, že byste se u domu ve tmě přerazili,☺))))))“odpověděla Iva Lecká.
Jakým způsobem se dají vyzdvihnout noční krásy zahrady? Jak světla rozmístit a na co si dát pozor? Jaké rostliny a objekty upřednostnit?
„Zahrada večer dostává úplně jiný nádech než ve dne,“odpovídá Šárka. „Upřednostňuji nasvítit solitérní rostliny nebo objekty, volně stojící stromy, keře, okrasné trávy. Každý strom má jiný tvar, když je tma, tak na zahradě není vidět, ale pokud k jeho kmenu jednoduše zapíchnete solární výkonné světlo Retlux, tak nastartujete na zahradě úplně jiný rozměr, chcete se po zahradě procházet, posedět si pod stromem na lavičce i ve tmě.“
Ivo, máte na zahradě stromy, keře, které jste si nasvítila? Mají nějaký příběh? Jak se změnily stromy u vás na zahradě, když jste využila světla?
„Naše zahrada je malá. Využívám tedy opravdu každý centimetr, popisuje Iva. „Máme zahradu rozvrženou do několika částí. I přes malý prostor se nám podařilo vytvořit dvě terasy, jednu krytou a jednu otevřenou, která slouží především v létě, kdy je u ní instalovaný bazén. A právě tady všude jsem světýlka rozmístila. Nebála jsem se ani zapíchnout solární světlo do velkého květináče ke kytce. Podél plotu máme keře, které teď ještě nejsou obrostlé listy a květy, ale až se pořádně zazelenají, světýlka u nich budou vypadat luxusně. Světla vytváří krásný světelný kruh, takže osvítí prostor kolem i pod keři. Strom máme jeden centrální, který v létě vytváří úžasný stín u bazénu. Pod ním máme další skalku plnou květin a různě velkých kamenů, mezi které jsem také solární světlo umístila. Nebála jsem se experimentovat, použít fantazii a možná tak trochu bořit nastavená pravidla pro rozmístění světel. A opět mám pocit, že jsem trefila do černého. V noci je naše zahrada opravdu kouzelná.“
Velice módní jsou na zahradách zdi, kameny, zídky, truhlíky, s použitím několik světel se tomu říká stínohra, co doporučíte k nasvícení?
„Ano, velice populární je noční vrhání stínů vysokých trav a keřů na stěnu, zídky, zdi domů, nasvícení truhlíků, nebo kamenů, takzvaná stínohr Je velice důležité, kam světlo umístíte, aby tráva, či keř vrhaly stín na zídky. Doporučuji tento krok vyzkoušet v noci, solární světla jsou snadno přenositelná, tak není problém vyzkoušet, zda potřebujete k tomu světelnému divadlu světla dvě, nebo pět. Určitě je dobré používat světla jedné barvy, buď mít na zahradě světla bílá, nebo žlutá,“ dodává Šárka.
Ivo, vy máte na zahradě krásné sošky, zákoutí, lavičky, květináče, jak jste upozornila na tyto detaily?
„Detaily tvoří celek. A právě na to se vždy soustředím. Proto máme na zahradě, ale i v domě, spoustu drobností, které vytváří „teplo domova“. Myslím si, že by se člověk neměl bát popustit uzdu fantazii a jednoduše pojmout dekorování jako hru. Pak to stojí za to. Mám ráda anděly, proto jich máme doma i na zahradě spoustu. Vykukují z různých květináčů, sedí na oknech nebo pod krytou terasou na nábytku. Jsem pověstná tím, že věci recykluji, takže když se to u nás v obci rozkřiklo, sousedi mi dali dvě lavičky (chtěli je vyhodit), které jsem si trochu zrenovovala, natřela je na bílo a vytvořila jim patinu….no a teď slouží jako stojany na kytky. I k lavičce jsem pochopitelně dala solární světlo. V létě máme kromě solárních světýlek také světelné řetězy zakomponované do rozkvetlého trubače, který porůstá terasu. Tohle vypadá moc hezky a prostor to zase zútulní. Světelný řetěz je i před domem, ve větvích dvou vysokých stromů, které stojí přímo u vchodu do domu.“
Čím dál větší pozornost získávají na zahradách vodní plochy, jezírka, vodopády, přírodní koupací bazény, nebo proud vody. Jak využít světla u nasvícení vodní hladiny?
Voda je zahradě vždy zajímavý prvek. Je to dominanta zahrady. Často rostou okolo vody vysoké trávy, nebo bambus, a ty nám dávají příležitost k vytvoření dalšího osvětleného místa ze solárních světel. Podívejte se na vodní hladinu z úhlu, odkud se díváte nejčastěji. Na body, které máte nejvíce na očích instalujte světla, ale tak, aby je trávy nezastínily. Pokud dokážete naaranžovat světla tak, aby se odrážela ve vodní hladině, máte již školu designéra za sebou.
Ivo, vy máte na zahradě vodní jezírko, nebo bazén, nebo nějakou plochu vody? Jak jste u ní využila světla?
„Bazén máme každý rok, protože v horkých letních dnech bychom na zahradě nevydrželi. Máme ji situovanou na jižní stranu. Protože máme omezený prostor, světla, která jsem rozmístila na zahradě osvítí i bazén. I když bazén ještě nestojí a budeme ho instalovat až v sezóně, když jsem světýlka rozmisťovala, už jsem počítala s tím, že u nich bazén bude. Takže jsem myslela na to, aby bazén světlům nestínil, a naopak světla u bazénu krásně vynikla.“
Pokud jste rozhodnutí, že svou zahradu chcete na letošní jaro a léto změnit, je nejvyšší čas. Podívejte se na www.retlux.cz